Czym kierować się wybierając legowisko dla psa?

Psy śpią znacznie dłużej niż ludzie. Ich regeneracja trwa nawet 12 godzin w ciągu doby. Dlatego tak ważne jest, aby legowiska dla psa każdej rasy zapewniały czworonogom odpoczynek na najwyższym poziomie. Czym kierować się przy wyborze? Jak powinno wyglądać idealne legowisko dla psa dużego, a jak dla małego?


Idealne legowiska dla psa - czym się charakteryzują?

Uniwersalne posłanie dla psa nie istnieje. Każdy psiak ma unikalną osobowość i potrzeby. Decyzja o kupnie posłania powinna być więc przemyślana i potwierdzona licznymi obserwacjami czworonoga. I tak, jeśli pies lubi spać na podłodze, wybierzmy dla niego nieco twardsze i proste posłanie, jeśli zaś szuka miejsca, żeby się schować, dużo lepsze będzie spanko dla psa w formie budki.

 

Przytulne legowisko dla psa zapewni Twojemu pupilowi wygodę, ciepło oraz poczucie bezpieczeństwa. Idealnie, aby dodatkowo:

  • było wykonane z trwałych materiałów, odpornych na rozdarciach;
  • posiadało zdejmowany pokrowiec, ułatwiający jego czyszczenie;
  • miało odpowiedni rozmiar, dopasowany do wielkości danego psa;
  • materiał był wodoodporny, naturalny, a podstawa legowiska charakteryzowała się dobrą przyczepnością do podłoża.

 

Zwróćmy również uwagę na wypełnienie, a także wielkość leżanki. Najlepiej zmierzyć psa, gdy leży na boku - od czubka jego głowy po nasadę ogona, i wybrać legowisko o około 20 cm dłuższe.

 

Duże legowisko dla psa - najodpowiedniejsze modele

Duże legowisko dla psa powinno umożliwiać psu wyciągnięcie się w dowolnej pozycji. Ważne także, aby wypełnienie nie było zbyt miękkie - przez to psiak może zapaść się w posłaniu i z pewnością nie będzie to dla niego komfortowe. Jakie więc modele sprawdzą się w przypadku dużych ras?

 

Leżanka oponka, czyli okrągłe legowisko dla psa to wybór raczej dla małych ras, podobnie psia budka. Duże psy, takie jak owczarek niemiecki czy doberman będą czuć się dobrze na posłaniach w kształcie klasycznego materaca, kanapy z podwyższonymi ściankami oraz na poduszkach ortopedycznych, które zaleca się w przypadku starszych i schorowanych psiaków.

 

Legowiska dla psa małego - poduszka, oponka czy budka?

Posłanie dla małego psa przede wszystkim powinno być dopasowane do jego wielkości. Unikajmy zbyt dużych leżanek, gdyż psiak może w nich czuć się nieco odosobniony. Najlepsze legowiska dla psa małego to te w formie oponki, małej kanapy oraz budki.

 

Legowisko dla psa budka to rozwiązanie, które szczególnie sprawdzi się w przypadku bojaźliwych czworonogów. Zadaszenie zapewnia spokój i pełne bezpieczeństwo, a w dodatku to posłanie jest znacznie cieplejsze od pozostałych. Warto również zwrócić uwagę na podwyższenie dla pyszczka oraz swobodne wejście do leżanki, a przypadku psich alergików na odpowiednie materiały, z których wykonane jest posłanie.

 

małe posłanie dla yorka

Małe legowisko dla psa, czyli posłanie dla szczeniaka

Niektórzy właściciele od razu decydują się na kupno posłania w rozmiarze XL dla szczeniaka. Jest to duży błąd. Dla szczeniaków najlepiej sprawdzi się małe legowisko dla psa. Pamiętaj, że to miejsce, które powinno zapewnić psu spokój i bezpieczeństwo. Maluch dopiero wszystkiego się uczy, a złe doświadczenia mogą wpłynąć na jego zachowanie w dorosłości.

 

Regularnie więc wymieniaj posłania, dostosowując je do rosnącego psa. W szczególnych przypadkach przyda Ci się antystresowe legowisko dla psa, imitujące prawdziwą psią sierść, w których szczeniak poczuje się jak u swojej psiej mamy.

Czym kierować się wybierając legowisko dla psa?