Czym kierować się kupując miskę dla psa?

Każdy psiak jest inny. I wie o tym każdy właściciel. Dlatego wybór miski dla psa i kota powinien być dobrze przemyślany i dostosowany do gustu, potrzeb i charakteru naszego pupila. Zbyt mała miska spowoduje rozsypywanie karmy dookoła, a zbyt duża utrudni mu spożywanie pokarmu. Warto zwrócić też uwagę na wysokość ścianek oraz materiał wykonania.


Wybór miski dla psa i kota - co jest najważniejsze?

salonik-dla-pupila piesek z miską

Wielkość psiaka, jego osobowość oraz częstotliwość karmienia mają istotny wpływ na wybór odpowiedniej miski dla psa. Inne modele wybierzemy również dla szczeniaka oraz psa dorosłego.

 

Plastikowa miska do karmy dla psa to najtańszy, ale jednocześnie najmniej wytrzymały model. Jest lekka i pupil może ją wywracać podczas karmienia. Nie nadaje się również dla gryzących wszystko szczeniąt, gdzie w powstałych zarysowaniach gromadzą się drobnoustroje. Tak naprawdę to wybór na chwilę. Zdecydowanie bardziej praktyczne będą modele wykonane z metalu. Można o nich powiedzieć, że są niezniszczalne. Taka metalowa miska antypoślizgowa dla psa będzie nam służyć przez kilka lat, a do tego łatwo ją utrzymać w czystości.

 

Dla dużych ras, typu doberman czy bernardyn, najlepsza będzie regulowana miska dla psa. Modele na podwyższeniu zapobiegają groźnemu dla tych psiaków skrętom żołądka. Można je wykorzystywać już od szczeniaka i z czasem zwiększać ich wysokość. Przyjmuje się, że miska powinna się znajdować na wysokości psiego łokcia.

 

Istotny jest również wybór miski do wody dla psa. Zwykle te modele mają wyższe ścianki, aby psiak nie wylewał z nich wody w trakcie korzystania. Możemy zainwestować także w automatyczne poidło dla psa i kota. Praktyczne są modele elektryczne z filtrem na bieżąco oczyszczającym wodę.

Miska ceramiczna dla psa - elegancki i praktyczny wybór

Decyduje się na nią coraz większa ilość właścicieli czworonogów. Miska ceramiczna dla psa nie tylko pięknie się prezentuje, ale jest też praktyczna i bezpieczna. Stawiając na modele wysokiej jakości mamy pewność, że będą służyć nam przez kilka dobrych lat. Nie wybierajmy ich natomiast dla psiaków, które jedzą łapczywie. Miska może bowiem szybko pęknąć, np. gdy zostanie przez pupila przewrócona.

 

Podwójna miska dla psa - na karmę i wodę - wykonana z metalu lub ceramiki sprawdzi się z kolei dla psów spokojnych, które nie mają tendencji do rozrzucania karmy dookoła misek. Przy ich wyborze zwracajmy jednak uwagę na konstrukcję - powinna być stabilna, tak aby nie wywracała się przy niewielkich ruchach.

Miski dla łakomczuchów i podróżników

Psy i koty, które rzucają się na jedzenie potrzebują specjalnego traktowania. Tutaj sprawdzą się więc modele z automatycznym dozownikiem, który można dowolnie zaprogramować. Taka miska automatyczna dla kota i psa ogranicza ilość podawanego pokarmu i zapobiega problemom żołądkowym. To idealne rozwiązanie dla osób, które dużo pracują, a ich pupil potrzebuje częstego karmienia w małych dawkach.

 

Istnieją też specjalne miski na podróż z pupilem. To silikonowe składane modele, które można wrzucić do torby i rozłożyć w dowolnym momencie. Na wodę sprawdzą się zaś miski niekapki.

 

Warto poznać również miski do zadań specjalnych:

•   chłodzące i podgrzewające, które utrzymują wodę w pokojowej temperaturze przez dłuższy czas;

•   wąskie miski przeznaczone dla psów z długimi uszami, aby uszy nie wpadały im do miski w trakcie jedzenia;

•   miski o specjalnych kształtach ułatwiających jedzenie, dla psów i kotów seniorów.

 

Dla wymagających dostępne są także specjalne maty silikonowe, które ograniczają przesuwanie się misek po podłodze.