Jak wesprzeć naszego psa w upalne dni roku?

Jak zadbać o naszego pupila w lato?

Lato jest wyjątkowo trudnym okresem w roku dla naszych psów. Zdolność naszego pupila do chłodzenia swojego ciała jest mocno ograniczona, ponieważ nie posiada on gruczołów potowych. U psów, ten rodzaj gruczołów znajduje się jedynie w okolicach łap. Metodą chłodzenia jest zatem wentylacja poprzez charakterystyczne ziajanie. Obowiązkiem odpowiedzialnego właściciela jest podjęcie kroków, które pozwolą psu łatwiej przejść przez najgorętsze dni w roku.

 

 

pies w upalne dni gorąc

 


Jakie psy najgorzej znoszą wysokie temperatury?

 

Niektóre rasy psów są dużo bardziej narażone na szkodliwy wpływ wysokich temperatur. Pierwszym przykładem są rasy krótkopyskie, takie jak: buldog francuski, buldog angielski, mops, pekińczyk, bokser czy Shiz Tzu. Ze względu na charakterystyczny układ pyska oraz dróg oddechowych, wentylacja w przypadku tych ras jest mniej efektywna, niż u psów z długim pyskiem. Na upały narażone są również psy długowłose oraz takie z gęstą sierścią przyzwyczajoną do niższych temperatur. Tutaj świetnym przykładem są Husky oraz Alaskan Malamute, które robią wszystko, aby znaleźć chłodniejsze miejsce.

  • buldog francuski
  • buldog angielski
  • mops
  • pekińczyk
  • bokser
  • Shiz Tzu
  • Husy
  • Alaskan Malamute

 

Na szczególną troskę ze strony właściciela zasługują również starsze psy. Zaawansowany wiek zależy oczywiście od rasy i wagi naszego psa. W przypadku mniejszych i średnich psów, za wiek dojrzały możemy uznać 10 lat, natomiast u dużych psów, takich jak bernardyn czy dog niemiecki, ta granica przesuwa się w kierunku 7-8 lat. Starsze psy nie dysponują już tak mocnym sercem, przez co są bardziej narażone na upały, podobnie zresztą jak ludzie w zaawansowanym wieku.

 

 

Dostęp do świeżej wody to podstawa

W upalne dni, pies zawsze powinien mieć na podorędziu dużą miskę z wodą. Najlepiej sprawdzają się metalowe miski, jako iż dłużej utrzymują chłód. Warunkiem jest oczywiście ustawienie ich w zacienionym miejscu. W gorące dni wodę w misce należy zmieniać co kilka godzin. Możemy zaoferować naszemu psu chłodną wodę, ale unikajmy wody bardzo zimnej. Pod żadnym pozorem nie należy również dodawać kostek lodu. Zbyt niska temperatura wody naraża psa na przeziębienie.

 

pies pije wode z fontanny w upalne dni


W okresie letnim warto również wprowadzić pewne zmiany w jadłospisie psa. Dobrym pomysłem może być ograniczenie białka i tłuszczu, jako iż te dwa makroelementy najbardziej przyczyniają się do produkcji ciepła. Oczywiście nie chodzi o rezygnowanie z tych składników, ale nieco inne proporcje. W lecie nie należy częstować psa żadnymi przysmakami „z pańskiego stołu”. Dzieje się to często podczas rodzinnego grilla, gdy nasz pupil zawsze wyprosi kiełbaskę lub inny smakołyk. Niestety, tego typu jedzenie zawiera sól oraz przyprawy, które utrudniają właściwe nawodnienie.

 

 

Ułatwiony dostęp do chłodniejszych miejsc

Zbawieniem dla psa są domy jednorodzinne z wiatrołapem lub piwnicą. W tych miejscach zwykle panują dużo niższe temperatury niż na zewnątrz, co sprawia, że nasz pies z przyjemnością spędza tu czas. Jeśli nasz pupil upatrzył sobie miejsce, w którym lubi spędzać czas letnią porą, zadbajmy o zapasową miskę wody w tym miejscu, a także upewnijmy się, że pies może się tam swobodnie dostać, jak również wyjść, gdy zechce sprawdzić, co dzieje się u reszty domowników.

 


- Sprawdź naszą ofertę misek dla psa -Plan spacerów przy upalnej aurze

Młode psy potrzebują dużo ruchu, ale ganianie za zabawką w upale z pewnością nie jest ani przyjemne, ani zdrowe. Dlatego też, właściciel już późną wiosną powinien wdrożyć nowy plan spacerów, aby przyzwyczaić psa do nieco innych pór wychodzenia. Dłuższe spacery powinny przypadać na poranek oraz wieczór, gdy temperatura nie daje się jeszcze we znaki. W najbardziej upalnych porach dnia unikajmy zabierania psa na spacery, chyba, że jest to konieczne. Wówczas wyjdźmy tylko na chwilę, aby pies mógł załatwić najpilniejsze potrzeby.

 


Maty chłodzące dla psa

Prawdziwym skarbem dla naszego czworonoga może być specjalna mata chłodząca, która pozwoli naszemu pupilowi skutecznie schłodzić się w dowolnym miejscu domu, a nawet na zewnątrz. Dostępne są dwa rodzaje takiej maty. Pierwszy stawia na specjalne wypełnienie wełniane. Taką matę zanurzamy w zimnej wodzie, a następnie lekko wyciskamy. Mata nawet przez 48 godzin odparowuje chłodną wodę, co daje psu prawdziwą ulgę. Po upływie tego czasu powtarzamy namoczenie maty. Wydajniejsze są natomiast maty ze specjalnym wypełnieniem żelowym, które aktywują się pod naciskiem. Można je dodatkowo chłodzić w lodówce, aczkolwiek nie jest to konieczne.

 


W lecie szczególnie uważnie obserwuj swojego psa

W gorące dni roku należy otoczyć psa szczególną opieką. Pamiętajmy o regularnej zmianie wody i starajmy się stworzyć miejsce, w którym jest odrobinę chłodniej. Zwracajmy także uwagę na objawy, które mogą świadczyć o przegrzaniu. Zaliczamy do nich: drżenie, apatię, brak reakcji na dźwięki, brak apetytu, wymioty, nadmierną senność. Jeśli obserwujemy takie objawy, należy udać się do weterynarza, aby uzyskać fachową pomóc. Zwracajmy także uwagę na inne psy w otoczeniu: pod naszą furtkę lub blokiem możemy postawić miskę z wodą dla bezpańskich psów. Jeśli natomiast zaobserwujemy psa zamkniętego w aucie, od razu poinformujmy odpowiednie służby.

 

 


- Zobacz ofertę naszego internetowego sklepu zoologicznego -