Jakie kosmetyki powinien posiadać właściciel czworonoga?

Naturalne, bezpieczne, a do tego pielęgnujące szatę i skórę naszego pupila - takie powinny być kosmetyki dla psa i kota. Wybór może jednak niejednemu właścicielowi namącić w głowie. Jak wybrać dobre kosmetyki dla swojego pupila, aby nie przesadzić, ale w pełni zadbać o jego wygląd i zdrowie?

Dobre kosmetyki dla psa - jakie produkty będą najlepsze?

Wybierając kosmetyki dla psa, warto zwrócić uwagę na dwie kwestie: unikanie produktów przeznaczonych dla ludzi oraz tych z dużą ilością sztucznych barwników, parabenów czy alkoholu. Psia skóra jest znacznie bardziej wrażliwa od ludzkiej, wymaga więc specjalnego traktowania. Dobre kosmetyki dla psa charakteryzują się mniejszą ilością zapachów, naturalnymi składnikami i ekstraktami. Należy też pamiętać, żeby nie przesadzić z ilością produktów do pielęgnacji - mogą one wywołać podrażnienia, alergie i inne choroby skóry.

 

Najważniejszy będzie szampon dla psa. Należy dobrać go do wieku oraz stanu skóry naszego czworonoga. Dobre kosmetyki dla psa nie tylko oczyszczą sierść z brudu i martwego naskórka, ale także doskonale nawilżą skórę i ochronią ją. Możemy także sięgnąć po dedykowane preparaty, przeznaczone dla konkretnej rasy, koloru sierści czy rodzaju okrywy włosowej.

mały piesek kosmetyki salonik-dla-pupila

 

Oprócz klasycznego szamponu polecamy również:

•   odżywki wzmacniające, nabłyszczające i ułatwiające rozczesywanie w przypadku psów długowłosych;

•   szampony dermatologiczne dla psiaków z problemami skórnymi;

•   kosmetyki do uszu psa: rozpuszczające woskowinę w formie żelu lub wacików;

•   płyny do czyszczenia jamy ustnej, zapobiegające osadzaniu się kamienia i odświeżające oddech;

•   preparaty do oczu psa przeznaczone dla długowłosych psiaków oraz tych z fałdami, np. shar-pei;

•   kosmetyki do poprawy wyglądu sierści: antystatyczne, zwiększające objętość;

•   perfumy i mgiełki dla psów wystawowych, które dodatkowo rewitalizują szatę pupila.

 


 

Pamiętajmy, że kosmetyki pełnią nieco inną rolę, zależną od rodzaju psiego włosa. Rasy długowłose wymagają produktów zmiękczających, ułatwiających rozczesywanie i dających połysk, zaś u psów szorstkowłosych powinniśmy sięgnąć po kosmetyki odpowiedzialne za utrzymanie szorstkości.

 salonik-dla-pupila kotek

Kosmetyki dla kota - co warto mieć w domu?

Koty to zwierzęta względnie czyste. Jednak ich częste wylizywanie i wyskubywanie sierści nie jest wystarczające do utrzymania kociej szaty w idealnym stanie. Kosmetyki dla kotów będą więc świetnym uzupełnieniem klasycznej kociej pielęgnacji. Pozostaje pytanie, jakie wybrać?

 

Kocie kosmetyki, podobnie jak te przeznaczone dla psów, muszą być w pełni bezpieczne dla mruczka. Tu nie chodzi tylko o to, aby przyczyniały się do bujnego i miękkiego futerka, dobre kosmetyki działają także bakteriobójczo i regenerują skórę. Wybierajmy więc produkty z jak najkrótszym składem, od sprawdzonych i renomowanych producentów.

 

Profesjonalne kosmetyki dla kota to nie tylko klasyczny szampon i odżywka ze spłukiwaniem. W przypadku mruczków, które cierpią na alergię, sięgnijmy po szampon hipoalergiczny oraz chusteczki pielęgnacyjne na zabrudzenia. Poza tym kocie kosmetyki to również:

•   spray’e lub płyny do rozczesywania długiej kociej sierści;

•   pianki do układania sierści dla kotów wystawowych;

•   preparaty czyszczące do oczu i uszu;

•   pasty i płyny do higieny kociej jamy ustnej, które wlewamy bezpośrednio do miski z wodą;

•   odżywki chroniące sierść i skórę przed wysoką temperaturą;

•   mgiełki i perfumy dla kotów.

 

Kosmetyki dla kota i psa wybierajmy z rozsądkiem. Zbyt duża ilość produktów może bowiem przyczynić się do pogorszenia stanu szaty czworonoga. Przed zakupem dobrze więc porozmawiać ze specjalistą, który z pewnością doradzi wybór profesjonalnych i bezpiecznych produktów.