Kompletujemy wyprawkę dla kota

Nowy członek rodziny w domu – co powinna zawierać wyprawka dla kota?


Decyzja zapadła! Twój czworonożny przyjaciel już niedługo pojawi się w domu. Przygotuj się na jego powitanie i spraw, by poczuł się dobrze w nowym miejscu. Wyprawkę warto zrobić już nawet kilka tygodni wcześniej. Niezbędne będą akcesoria do podawania pokarmu, zabawki, legowisko, a także kosmetyki. Sprawdź, co na pewno przyda Ci się na początek.

 


Naucz kociaka załatwiać swoje potrzeby – wybierz żwirek i kuwetę


To pierwszy element, który powinien znaleźć się w Twoim domu. Im szybciej nauczysz kociaka załatwiać się w kuwecie, tym lepiej dla Ciebie! Na rynku dostępne są kuwety w dwóch rodzajach – kryte i otwarte. Obie mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. W przypadku kuwety otwartej kot ma większą przestrzeń, jednak często jej zawartość może zostać rozsypana. Dla małego kotka odpowiednia będzie niższa kuweta, która ułatwi mu wchodzenie.


Kryte kuwety zazwyczaj posiadają daszek oraz drzwiczki, co ułatwia utrzymanie porządku, a także zabezpiecza przed nieprzyjemnymi zapachami. Kot zyskuje również nieco prywatności w załatwianiu potrzeb fizjologicznych. Dla mruczka na początek można zdemontować daszek, aby przyzwyczaić go do nowego miejsca. Niektórzy jednak sprzeciwiają się stosowaniu krytych kuwet, ze względu na to, że kot to drapieżnik, który powinien posiadać odpowiednią przestrzeń bez zamknięć.


Masz już kuwetę? Teraz czas na żwirek. Popularne są żwirki zbrylające, a więc te, które pod wpływem wilgoci zmieniają się w grudkę do wyrzucenia. Wykonywane są z bentonitu lub drewna. Innym rodzajem żwirków do kota są te silikonowe, które chłoną wilgoć, ale mogą przyczepiać się do łapek kociaka. Na początek wybierz taki rodzaj żwirku, który będzie dla Ciebie odpowiedni – jednak musisz mieć na uwadze, że kot może go nie zaakceptować. Warto wówczas wypróbować również inne opcje.

 


Sprawdź naszą ofertę kuwet i żwirków dla kotaNa jedzenie i wodę – wygodne miski dla kota


Już od pierwszych chwil warto nauczyć kociaka, gdzie może spożywać karmę i napić się wody. Dostępne są miski plastikowe, metalowe, szklane oraz ceramiczne. Akcesoria te zazwyczaj stawia się w jednym miejscu na stałe. W ciepłe i letnie dni warto postawić także drugą miskę z wodą w innym pomieszczeniu. Miskę do wody można zastąpić fontanną-poidełkiem. Urządzenie to umożliwia dostęp do bieżącej i zawsze świeżej wody.

 

 

Czas zadbać o pazury i pielęgnację!


Koty z natury mają potrzebę drapania. Służy to pozostawieniu komunikatów wizualnych i zapachowych, zadbaniu o pazury oraz wzmocnieniu mięśni łap. Na początek warto wybrać mniejszy i tańszy drapak, aby poznać potrzeby naszego kociaka. Pozwoli to także określić, czy wybrać drapak poziomy, czy jednak pionowy. Drapaki skutecznie chronią meble przed zniszczeniem. Ważne jest także umiejscowienie drapaka – powinien on znajdować się w atrakcyjnym miejscu dla kota.


Do prawidłowej pielęgnacji niezbędne są także akcesoria. Wyprawka powinna zawierać narzędzia do pielęgnacji pazurów oraz sierści. Jeśli kot nie będzie wychodził na zewnątrz, niezbędne będą cążki lub nożyczki. Końcówki pazurów powinny być przycinane, aby uniknąć bolesnego udrapnięcia. Pomocne mogą okazać się zgrzebło lub szczotka do wyczesywania sierści.


W przypadku kosmetyków dostępne są na rynku szampony, odżywki, czyściki, a także preparaty do rozczesywania. Produkty te sprawdzą się przede wszystkim przy kotach o długiej sierści, jednak warto zadbać także o dachowca.


Powitaj nowego członka rodziny!


Koty to wspaniałe zwierzęta, które mimo własnych ścieżek, uwielbiają przytulanie i głaskanie. Są mądre i bystre, a ponadto zawsze chętne do zabawy. Decydując się na kota, zadbaj nie tylko o wyprawkę, ale także odwiedź weterynarza. Każdemu zależy, aby jego zwierzak był zdrowy i szczęśliwy. Czeka Cię doskonała przygoda i bezwarunkowa przyjaźń na wiele lat!

 


Zobacz więcej akcesoriów dla kota