Kompletujemy wyprawkę dla kota

Nowy członek rodziny w domu – co powinna zawierać wyprawka dla kota?

Decyzja zapadła! Twój czworonożny przyjaciel już niedługo pojawi się w domu. Przygotuj się na jego powitanie i spraw, by poczuł się dobrze w nowym miejscu. Wyprawkę warto zrobić już nawet kilka tygodni wcześniej. Niezbędne będą akcesoria do podawania pokarmu, zabawki, legowisko, a także kosmetyki. Sprawdź, co na pewno przyda Ci się na początek.

 

wyprawki dla kotów


Jak przygotować wyprawkę dla kota?

Koty to wyjątkowe zwierzęta. Ich unikalna osobowość intryguje i sprawia, że każdy objaw sympatii kota do człowieka jest na wagę złota. W swojej nieustępliwości stanowią towarzyszy idealnych. Nauczenie ich posłuszeństwa graniczy z cudem, dlatego traktowani są zwykle jako domownicy o niezależność równej człowiekowi, relacja z nimi, choć czasami niełatwa, to jest bardzo satysfakcjonująca. Jeśli w Twoim domu pojawi się tak inteligentne i sprytne zwierzę, zadbaj, aby kocia wyprawka zawierała wszystko, co niezbędne. Bez względu na to, czy zwierzę jest małe, czy spędziło już kilka lat u innego właściciela, wyprawka dla kota powinna zawierać kilka stałych elementów wyposażenia.

Żwirek i kuweta, czyli co musi zawierać wyprawka dla kota

Kuweta to pierwszy element, który powinien znaleźć się w Twoim domu. Im szybciej nauczysz kociaka się w niej załatwiać, tym lepiej dla Ciebie! Na rynku dostępne są kuwety w dwóch rodzajach – kryte i otwarte. Obie mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. W przypadku kuwety otwartej kot ma większą przestrzeń, jednak często jej zawartość może zostać rozsypana. Dla małego kotka odpowiednia będzie niższa kuweta, która ułatwi mu wchodzenie.

 

Kryte kuwety zazwyczaj posiadają daszek oraz drzwiczki, co ułatwia utrzymanie porządku, a także zabezpiecza przed nieprzyjemnymi zapachami. Kot zyskuje również nieco prywatności w załatwianiu potrzeb fizjologicznych. Dla mruczka na początek można zdemontować daszek, aby przyzwyczaić go do nowego miejsca. Niektórzy jednak sprzeciwiają się stosowaniu krytych kuwet, ze względu na to, że kot to drapieżnik, który powinien posiadać odpowiednią przestrzeń bez zamknięć.

 

Masz już kuwetę? Teraz czas na żwirek. Popularne są żwirki zbrylające, a więc te, które pod wpływem wilgoci zmieniają się w grudkę do wyrzucenia. Wykonywane są z bentonitu lub drewna. Innym rodzajem żwirków do kota są te silikonowe, które chłoną wilgoć, ale mogą przyczepiać się do łapek kociaka. Na początek wybierz taki rodzaj żwirku, który będzie dla Ciebie odpowiedni – jednak musisz mieć na uwadze, że kot może go nie zaakceptować. Warto wówczas wypróbować również inne opcje.

 


Sprawdź naszą ofertę kuwet i żwirków dla kotaNa jedzenie i wodę – wygodne miski dla kota

Już od pierwszych chwil warto nauczyć pupila, gdzie może spożywać karmę i napić się wody. Wyprawka dla kociaka musi zawierać miski plastikowe, metalowe, szklane lub ceramiczne. Akcesoria te zazwyczaj stawia się w jednym miejscu na stałe tak, aby kot miał pewność, że miejsce, w którym w każdej chwili może zaspokoić pragnienie lub głód, jest niezmienne. To bardzo istotne, aby wyposażenie, które zawiera wyprawka dla kotka, znajdowało się w tym samym miejscu. Przyśpieszy to proces asymilacji zwierzęcia do nowego domu. Nie wywołuj w nim frustracji i stresu, przestawiając jego rzeczy. Wyjątek stanowią ciepłe, letni dni, wówczas warto postawić także drugą miskę z wodą w innym pomieszczeniu. Miskę można zastąpić fontanną-poidełkiem. Urządzenie to umożliwia dostęp do bieżącej i zawsze świeżej wody.

 

drapaki

Czas zadbać o pazury i pielęgnację!

Koty z natury wykazują potrzebę drapania. Służy to pozostawieniu komunikatów wizualnych i zapachowych, zadbaniu o pazury oraz wzmocnieniu mięśni łap. Na początek warto wybrać mniejszy i tańszy drapak, aby poznać potrzeby naszego kociaka. Pozwoli to także określić, czy wybrać drapak poziomy, czy jednak pionowy. Drapaki skutecznie chronią meble przed zniszczeniem. Ważne jest także umiejscowienie drapaka – powinien on znajdować się w atrakcyjnym miejscu dla kota.

 

Do prawidłowej pielęgnacji niezbędne są także akcesoria. Wyprawka powinna zawierać narzędzia do pielęgnacji pazurów oraz sierści. Jeśli kot nie będzie wychodził na zewnątrz, niezbędne będą cążki lub nożyczki. Końcówki pazurów powinny być przycinane, aby uniknąć bolesnego udrapnięcia. Pomocne mogą okazać się zgrzebło lub szczotka do wyczesywania sierści.

 

W przypadku kosmetyków dostępne są na rynku szampony, odżywki, czyściki, a także preparaty do rozczesywania. Produkty te sprawdzą się przede wszystkim przy kotach o długiej sierści, jednak warto zadbać także o dachowca.

Kot gotowy do podróży

Wyprawka dla kota – co kupić, co by się przydało, o czym zapomniano? Jeśli nadal zadajesz sobie to pytanie, pomożemy Ci na nie odpowiedzieć. W pierwszych miesiącach opieki nad kotem należy odwiedzić weterynarza, aby mógł wykonać kotu niezbędne badania kontrolne. Podróż do specjalisty może być dodatkowym obciążeniem dla zwierzęcia, które jeszcze niedawno zmieniło dom i straciło kontakt z matką i rodzeństwem. Aby zapewnić mu komfortowe warunki podczas podróży, zadbaj, aby w wyprawce znalazł się transporter. Sprawdź naszą szeroką ofertę – znajdziesz tam transportery w różnych kolorach, wzorach i kształtach. Najlepszym wyborem na początek będzie transporter plastikowy – jest lekki, trwały, a jednocześnie łatwy w czyszczeniu. Wybierz solidnie wykonany model z naszego sklepu. Jakość użytych materiałów i projekt konstrukcji jest bardzo istotny, aby podczas przenoszenia większego kota nie odpadło dno lub drzwiczki same się nie otworzyły, transporter dopasuj także od wielkości swojego pupila. Wyprawka dla małego kotka i dorosłego pupila powinna także zawierać zabawki oraz oczywiście legowisko -  wszystkie te artykuły znajdziesz w ofercie Saloniku dla Pupila.   

Powitaj nowego członka rodziny!

Koty to wspaniałe zwierzęta, które mimo własnych ścieżek, uwielbiają przytulanie i głaskanie. Są mądre i bystre, a ponadto zawsze chętne do zabawy. Decydując się na mruczącego pupila, zadbaj nie tylko o wyprawkę dla kota, ale także odwiedź weterynarza. Każdemu zależy, aby jego zwierzak był zdrowy i szczęśliwy. Czeka Cię doskonała przygoda i bezwarunkowa przyjaźń na wiele lat!

 


Zobacz więcej akcesoriów dla kota