Pchły u psa – jak możemy wyeliminować ten problem?

Pchły u psa - jak możemy wyeleminować ten problem?

Jedną z najczęstszych przypadłości u psów jest obecność pcheł. To pasożyty odpowiedzialne za duży dyskomfort, który znacznie utrudnia naszemu pupilowi funkcjonowanie. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów na pozbycie się tych pasożytów. Najlepszym z nich jest przeciwdziałanie i ochrona naszego psa przed pasożytami. Czym właściwie są pchły? Dlaczego stanowią tak poważne zagrożenie? Jak możemy się ich pozbyć?

 Poznajmy zagrożenie: czym jest pchła?

Pchły to niewielkie pasożyty osiągające długość 1-6 mm. Bardzo trudno dostrzec je gołym okiem, choć przy odpowiednim świetle jest to możliwe. Wszystko za sprawą silnych odnóży, które pozwalają skoczyć pchle nawet na 30cm. Biorąc pod uwagę proporcję długości i wysokości skoku do rozmiaru ciała, pchły to bez wątpienia jedne z najbardziej skocznych stworzeń w świecie zwierząt.


Wyróżniamy ponad 2000 różnych gatunków pcheł, ale tylko niektóre z nich są powszechnym zagrożeniem dla zwierząt. Na czele listy znajduje się Ctenocephalides felis, czyli pchła kocia oraz Ctenocephalides canis, czyli pchła psia. W trakcie swojego życia, pchły mogą złożyć od kilkuset do kilku tysięcy jaj, co sprawia, że pasożyt szybko się rozwija i łatwo przenosi na inne zwierzęta. Zwłaszcza, że wyklute larwy chowają się w kokonach w dobrze zaciemnionych miejscach, takich jak: wykładzina, dywan, a także tapicerka meblowa o dłuższym runie. Pchły są zatem zagrożeniem także dla ludzi.

 


Sprawdź ofertę naszego sklepu internetowego


W jaki sposób rozpoznać problem pcheł?

Pchła to pasożyt, który żywi się krwią swojego żywiciela. Umożliwia to kłująco-ssący narząd gębowy, podobny do tego, jakim posługują się komary. Ugryzienie powoduje zatem silny świąd, który sprawia, że pies energicznie drapie miejsce ugryzienia, a w przypadku nieznośnego swędzenia próbuje gryźć to miejsce. Pośrednim objawem może być zatem przerzedzona punktowo sierść. Przy dobrym oświetleniu, z pomocą szkła powiększającego, można dostrzec pchły, które poruszają się po ciele psa skacząc z miejsca na miejsce. Intensywne drapanie oraz gryzienie niektórych miejsc na ciele to poważny objaw, z którym zawsze należy udać się do weterynarza.

 

Jakie choroby mogą wywoływać pchły?

Obecność pcheł może prowadzić do znacznie poważniejszych konsekwencji, aniżeli uporczywy świąt. Ciągłe drapanie i gryzienie swędzących miejsc może prowadzić do zainfekowania skóry i stanów zapalnych. Powszechnym problemem jest także atopowe pchle zapalenie skóry, zbliżone objawami do egzemy. Na skórze psa pojawiają się krosty oraz grudki, wokół których narasta rumień. Pchły zwiększają również ryzyko tasiemczycy jako iż są swoistym nośnikiem larwalnej postaci tasiemca. W przypadku długotrwałej inwazji pcheł, możliwą chorobą jest anemia.

 

Jak zapobiegać pcheł u psa?

Podobnie jak w przypadku wielu innych chorób i dolegliwości, prawdziwe okazuje się powiedzenie: lepiej zapobiegać niż leczyć. O najlepszych sposobach zapobiegania inwazji pcheł możemy się dowiedzieć u weterynarza przy okazji okresowych szczepień. Do najpopularniejszych środków przeciwdziałania pchłom zaliczamy:

 

 

 

  1. Krople dla psa – nowoczesne preparaty chronią naszego psa przed pchłami, a jednocześnie, zmniejszają ryzyko wystąpienia kleszczy. Środek należy rozprowadzić na ciele psa wzdłuż łopatek. Krople należy zaaplikować przynajmniej 2-3 po kąpieli. W ciągu następnych 48 godzin nie należy kąpać psa, a także unikać sytuacji, w których sierść mogłaby ulec zamoczeniu (np. spacer podczas ulewnego deszczu). Skuteczny okres ochrony z pomocą kropel wynosi od 3 do 6 tygodni.

  2. Tabletki dla psa – jest to rozwiązanie zalecane w przypadku psów, których masa ciała przekracza 2 kg. Tabletek nie należy stosować w przypadku szczeniaków poniżej 3. miesiąca życia. Substancja czynna zapewnia długotrwałą ochronę nawet do 3 miesięcy.

  3. Obroża przeciw pasożytom – jest to specjalna obroża nasączona środkami zabójczymi dla pcheł oraz kleszczy. To niezwykle skuteczna i popularna forma ochrony, a jej największym atutem jest czas działania. Obroża może zapewnić ochronę nawet na 6-9 miesięcy. Ma też niestety pewną wadę – jest mniej skuteczna w przypadku psów o długiej sierści, ze względu na większy odstęp obroży od ciała. Obroża musi być zapięta dosyć ciasno (oczywiście z zachowaniem komfortu dla psa). Po zapięciu obroży powinniśmy w miarę swobodnie wsunąć pod nią dwa palce.

 

Na koniec ważna uwaga dla posiadaczy innych zwierząt futerkowych, np. kotów. Niektóre substancje stosowane przeciwko pchłom u psów mogą być szkodliwe dla innych zwierząt. Jeśli zatem mamy w domu także inne zwierzęta, wybór preparatu warto skonsultować z weterynarzem.

 


Sprawdź ofertę naszego sklepu internetowego


 

W jaki sposób możemy wyeliminować problem pcheł?

Załóżmy jednak, że mimo odpowiedniej ochrony, problem pcheł u psa wystąpił. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Wbrew pozorom to dość trudny proces, a samo zastosowanie odpowiednich środków przeciwko pchłom może okazać się niewystarczające i krótkotrwałe. Aby uzyskać pewność całkowitego usunięcia problemu, należy podjąć działania dwutorowe:

 

 

 

  1. Pierwszym krokiem jest oczywiście dokładna kąpiel naszego psa z pomocą szamponu przeciwko pchłom. Po kąpieli można dodatkowo zastosować specjalny sprej, który nanosimy z odległości 30 cm na sierść naszego pupila. Po kąpieli należy starannie wyszczotkować psa, co pozwoli pozbyć się martwych pasożytów. W ten sposób uwolnimy naszego zwierzaka od uporczywego problemu.

  2. Kokony z wyklutymi larwami pcheł mogą znajdować się w wykładzinach, dywanach, tapicerce, poduszkach oraz oczywiście posłaniu naszego psa. Aby uzyskać długotrwałe efekty i całkowicie pozbyć się problemu pcheł, musimy poświęcić czas na dokładne sprzątanie domu, a także pranie powierzchni materiałowych w temperaturze 90 st. C. W przypadku mebli, pomocne może okazać się fachowe czyszczenie tapicerki, realizowane przez wykwalifikowane firmy czyszczące.

Aby wyeliminować ryzyko wyklucia się pcheł ze złożonych i ukrytych jaj, podłogi warto umyć z pomocą specjalnych środków czystości przeznaczonych do usuwania różnego rodzaju pasożytów. Dodajemy je do wody wraz z płynem do czyszczenia konkretnych powierzchni. Dopiero kompleksowe działania gwarantują nam stuprocentową pewność usunięcia pcheł na dobre.