Pielęgnacja psów z włosami - o tym musisz pamiętać

Pielęgnacja psów z włosami - o czym warto pamiętać?

Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja psów z włosami? W zależności od rasy psy mogą posiadać sierść lub włosy. Różnica ta polega przede wszystkim na tym, że sierść rośnie do określonej długości dla danej rasy, a następnie psiak linieje. Z kolei włosy, podobnie jak u człowieka, rosną przez cały czas i bardzo rzadko wypadają. Są jednak bardziej wymagające - muszą być regularnie myte, obcinane i oczywiście czesane! Włosy rosną na długość i zazwyczaj wymagają codziennego czesania, w innym przypadku mogą się plątać lub kołtunić. Istotne jest także, aby przycinać zbyt długie włosy. W pielęgnacji bardzo ważna jest systematyczność, jeśli od samego początku zadbasz o psa, będzie on piękny i zdrowy.

 


Rasy psów z włosami


Różnorodność ras psów, które posiadają włosy, jest naprawdę duża. Zaliczyć do nich można zarówno mniejsze pieski, jak i te większe. Wśród nich znajdują się m.in. pudle, sznaucery, collie, a także samojedy. Do popularnych małych piesków zaliczyć można yorki, maltańczyki oraz shih tzu. Najczęściej spotkać można rasy psów mniejszych i średnich z włosiem, jednak i te większe, mają swoich przedstawicieli.

 

Włosy u psów mają wiele zalet, a najważniejsza - nie wypadają tak często jak sierść! Oznacza to, że nie będą się one unosić w powietrzu, osadzać na ubraniach lub meblach. Dzięki temu unikniesz codziennego odkurzania. Włosy są także znacznie milsze w dotyku niż sierść. Rasy psów z włosami są odpowiednie dla alergików.

 

Źródłem alergii jest często naskórek zwierzęcia, który rozprzestrzenia się wraz z wypadającą sierścią. Warto dlatego zdecydować się taką rasę, jak charik włoski o cienkich włosach, które bardzo rzadko wypadają. Inną rasą dla alergików są pudle, które praktycznie wcale nie gubią swojej charakterystycznej sierści, która do złudzenia przypomina włosy. Sierść jest bardzo miękka i prawie wcale nie wypada.

 


Sprawdź ofertę naszego sklepu internetowegoNarzędzia do pielęgnacji włosów u psów


Odpowiednia pielęgnacja psów z włosami to przede wszystkim regularne kąpiele z użyciem specjalnych szamponów. Należy także zadbać o podcinanie zbyt długiego włosia - można to zrobić samodzielnie lub udać się do profesjonalnego salonu fryzjerskiego dla zwierząt. Jeśli zdecydujesz się samemu zadbać o włosy pupila, dowiedz się jakie narzędzia mogą okazać się pomocne.


Furminator to narzędzie, które służy do podcinania podszerstka. Zapewnia łatwiejsze wyczesywanie, a sierść prezentuje się pięknie i zdrowo. Dzięki niemu zwierze czuje się bezpiecznie i komfortowo. Likwiduje także zagrożenia związane z linieniem. Furminator pozwala zredukować ilość sierści pozostawionej w domu nawet do 90%.
Grzebień sprawdzi się podczas wyczesywania psa. Czesanie powinno wykonywać się przynajmniej raz w tygodniu. Jednak technika czesania zależy od konkretnej rasy pupila oraz rodzaju sierści, a także jej długości. Dobrym pomysłem jest znalezienie odpowiedniego miejsca do czesania grzebieniem oraz wykonywanie tego regularnie, dzięki czemu nauczymy psa pewnych nawyków.
Zgrzebło sprawdzi się w codziennej pielęgnacji grubej i krótkiej sierści. Umożliwia łatwe rozczesywanie, a także pozwala usunąć martwe oraz połamane włosie. Regularne stosowanie zgrzebła sprawia, że sierść staje się piękna oraz lśniąca. Co więcej, masowanie zgrzebłem pobudza krążenie krwi zwierzaka.
Szczotka jest ważnym narzędziem w pielęgnacji zwierzaka. Dostępne są różne rodzaje szczotek, a m.in. miękkie, pneumatyczne, dla szczeniąt, do długiej oraz krótkiej sierści. Nie tylko zapewniają odpowiednie rozczesywanie, ale jednocześnie chronią skórę psa przed podrażnieniami. Dokładnie rozczesują oraz wygładzają włosie.


Narzędzia te sprawdzą się idealnie podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych pupila. Niektóre z nich nadawać się będą dla kotów, które mają także przeróżną sierść i wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Dobierając jednak odpowiednie narzędzia groomerskie, warto skonsultować to ze specjalistą, który na co dzień zajmuje się pielęgnacją sierści i włosów psiaków.

 

 

Kąpiel psa - krok po kroku


O tym, jak często należy kąpać psa, zdecydować musisz sam. Pod uwagę warto wziąć rodzaj jego sierści, a także aktywność i nasze potrzeby. Jeśli jest to pies o długim włosiu, wówczas kąpiele można przeprowadzać nawet raz w tygodniu. W przypadku psiaków z krótką sierścią zabieg ten wykonać można raz na kilka tygodni. Wiele pupilów nie przepada za kąpielami, dlatego warto znaleźć sposoby, które umilą im ten czas.


Kąpiel należy rozpocząć od nawilżenia wodą, a następnie nałożyć odpowiednio dobrany szampon. Jak wybrać kosmetyki dla psa? Przede wszystkim rodzaj kosmetyków uzależniony będzie od naszych i pupila potrzeb. Wśród popularnych szamponów można znaleźć wybielające, hipoalergiczne, dla szczeniąt, ułatwiające rozczesywanie, dla różnego typu skóry i wiele więcej.
Podczas kąpieli warto również użyć odżywki. Działanie dobrze dobranej odżywki pozwoli uzyskać błyszczący włos, a także go wzmocnić. Ponadto ułatwia ona rozczesywanie, co ma duże znaczenie, jeśli włosy psa są naprawdę długie. Warto wybrać odżywkę z keratyną, która dostarczy skórze oraz włosom niezbędnych składników odżywczych i zapewni nawilżenie.


Ostatnim etapem kąpieli jest dokładne wysuszenie psa. Należy wykonać to delikatnie ręcznikiem, a następnie suszarką. Strumień ciepłego powietrza powinien być ustawiony w odpowiedniej odległości, tak by suszył sierść i nie podrażniał skóry. Podczas suszenia warto jednocześnie rozczesywać włosy szczotką, aby uniknąć kołtunów. W ten sposób włosy każdego pupila będą piękne i zadbane.

 


Zobacz ofertę naszego sklepu internetowego