Jak podróżować ze zwierzakiem?

Wakacyjna podróż ze zwierzakiem – o tym musisz wiedzieć!

 

Wybierasz się na urlop i nie wyobrażasz sobie tego czasu bez swojego pupila? Zabierz go ze sobą! Musisz jednak wiedzieć, że przewóz zwierząt określony jest konkretnymi przepisami, w zależności od rodzaju transportu oraz zwierzaka. Przed podróżą musisz także uwzględnić, jak Twój przyjaciel będzie znosił podróż. Niektóre zwierzęta są bardzo płochliwe i szybko się denerwują. W takim przypadku dla jego bezpieczeństwa i komfortu zostaw pupila u zaufanej osoby, która zajmie się nim pod Twoją nieobecność. Jednak jeśli pies lub kot to wspaniały kompan do podróżowania – dowiedz się jak bezpiecznie wyruszyć z nim w podróż.

 


Podróż samochodem

 

To najlepszy sposób, jeśli jazda będzie trwała kilka godzin. Przewóz zwierząt autem jest tak naprawdę dowolny. Warto jednak zadbać o bezpieczeństwo pupila i zakupić transporter. Dla większych psów dostępne są także specjalne smycze i maty, które przypina się do pasów. Wówczas zwierzę nie porusza się po pojeździe. Jeśli jedziemy większym samochodem, wówczas warto zaopatrzyć się w klatkę do bagażnika.


Zwierzęta nie mogą chodzić po samochodzie w trakcie podróży. Dlatego dla tych mniejszych, odpowiedni będzie transporter, w którym pies, kot lub inne zwierzątko będzie mogło swobodnie się położyć. Przed wyjazdem nie należy podawać karmy, woda wystarczy na jakiś czas. Stres i podróż mogą źle wpłynąć na układ pokarmowy, a to dodatkowe zmartwienie dla Ciebie i utrudnienie dla czworonoga.


Nie zapomnij o postojach! Jeśli zabierasz ze sobą na wakacje psa, postoje powinny co najmniej odbywać się co 3 godziny. Krótkie przerwy pozwolą załatwić potrzeby fizjologiczne, napić się wody lub pospacerować. To wręcz wymagane, aby zwierzę czuło się komfortowo podczas wyjazdu. Trochę dłużej może jechać kot, jednak i tutaj nie zapomnij o jego potrzebach i przygotowaniu kuwety. A najważniejsze – nigdy nie zostawiaj pupila samego w aucie! Chyba że wychodzisz dosłownie na chwilę, wówczas pozostaw otwarte okna i wodę. Podczas upałów pozostawienie zwierzaka w samochodzie może skończyć się tragicznie!


Pies lub kot na statku


Jeśli Twoja podróż ma odbyć się na promie – niczym się nie martw, możesz zabrać ze sobą zwierzaka. Wystarczy jedynie odpowiedni bilet wraz z dopłatą. Na promie czekać będzie specjalna klatka pod pokładem, gdzie w każdej chwili możesz zejść do pupila. Wiele promów umożliwia także spacer podczas rejsu. W tym przypadku jednak musisz mieć przy osobie odpowiednie badania, które wykonasz u weterynarza przed wyjazdem.

 


Sprawdź naszą ofertę transporterów dla psaPodniebna podróż ze zwierzakiem


W samolocie zwierzęta mogą być przewożone w kabinie pasażerskiej lub też w luku bagażowym. Zależy to od masy zwierzęcia wraz z klatką lub transporterem. Waga oraz wymiary transporterów mogą różnić się, o czym decydują linie lotnicze. Górna granica waha się między 8-10 kg, a wtedy zwierzak może podróżować w kabinie pasażerskiej wraz z Tobą.


Większe zwierzaki muszą być przewożone w luku bagażowym. Klatka powinna umożliwiać stanie, leżenie, a nawet obrót. Powinien mieć zapewnione jedzenie oraz wodę na czas podróży. Warto dołączyć plakietkę dla obsługi z informacjami o karmieniu. Z pewnością ucieszy się także ze swojej ulubionej zabawki, która lecieć będzie z nim. Przydać się mogą dodatkowe maty chłonne, aby zwierzę mogło się spokojnie załatwić.


Podstawowe procedury lotnicze dotyczą podróży z psem, kotem i fretką, a pozostałe zwierzęta należy przewozić zgodnie z wymaganiami linii i państw, do których się udajemy. Niezbędne będą dokumenty podpisane przez weterynarza, świadczące o szczepieniach i stanie zdrowia pupila. Zwierzak musi mieć także tatuaż lub mikroczip.

 


Formalności – zdrowy zwierzak w podróży


Zabierając ze sobą psa lub kota za granicę, musisz posiadać odpowiednią dokumentację. Potrzebny Ci będzie między innymi specjalny paszport, który wydawany jest przez weterynarza. Znajdują się w nim: opis maści, rasy, płci zwierzęcia i numer identyfikacyjny na czipie lub tatuażu. Ponadto niezbędne są aktualne zaświadczenia weterynaryjne o stanie zdrowia. Dotyczy to m.in. badań klinicznych, odrobaczenia, czy też odkleszczenia. Zabierz ze sobą także książeczkę szczepień, szczególne tę ze szczepionką przeciw wściekliźnie. Twój zwierzak powinien mieć także wszczepiony mikroczip.


Komu w drogę, temu zabawa!


Pamiętaj, że podróż ze zwierzakiem to duże wyzwanie, ale z pewnością Twój czworonożny przyjaciel będzie Ci wdzięczny za wspólne wakacje! Pamiętaj, aby zapewnić mu maksymalny komfort, ale także bezpieczeństwo podczas jazdy. Zadbaj też o to, aby w trakcie upalnych dni, miał zawsze dostęp do miski z wodą. Zwiedzajcie razem, bawcie się i twórzcie piękne wspomnienia.

 


Wybierz najlepsze akcesoria na podróż dla psa i kota