Jak dbać o higienę zdrowego kota?

Koty to bardzo czyste zwierzęta. Nieustannie wylizują swoje futerko, spędzając na tym rytualne nawet kilka godzin dziennie. Wydaje się więc, że nie potrzebują ludzkiej pomocy. To jednak błędne myślenie. Mruczki potrzebują naszej uwagi w zakresie pielęgnacji, aby były zdrowe i pięknie się prezentowały.

 

W tym artykule opowiemy Ci:

  • jak zadbać o higienę kota w domu;
  • czy kota trzeba kąpać;
  • jak czyścić kuwetę i kiedy warto to robić;
  • dlaczego istotne jest regularne wyczesywanie kociej sierści.

Jak dbać o zdrowie kota?

Wybór karmy i akcesoriów Największy wpływ na zdrowie kota ma karma, którą karmisz swojego mruczka. Ważne, aby była wysokiej jakości, pełna dobrze przyswajalnego mięsa. Koty to w końcu zwierzęta mięsożerne i właśnie taki posiłek należy im zapewnić.

 

Możesz karmić kota karmą suchą, mokrą lub w formie diety BARF. Warto wiedzieć, że mokra karma jest bogatsza w składniki odżywcze, a do tego zawiera duże ilości wody. Koty same w sobie nie mają tendencji do picia w dużych ilościach - w naturze pobierają płyny głównie z pożywienia.

 

Właściciele - ze względu na praktyczność tego rozwiązania - często decydują się na karmienie kotów zarówno karmą suchą, jak i mokrą. Wówczas mruczkowi zapewnić należy trzy miski. Są to:

  • miska na karmę suchą;
  • miska na karmę mokrą, którą należy czyścić po każdym użyciu, dodatkowo nie zostawiajmy w niej mokrej karmy na dłużej niż 30 minut;
  • miska na wodę z czystą, świeżą wodą, którą myjemy przy każdej wymianie wody.

karmienie kota karmą suchą

 

O kocie zdrowie pomogą nam zadbać różne akcesoria dla kota. Drapak przyda się do regularnego ścierania pazurów, a drabinki, budki czy platformy będą wspierać kocią aktywność fizyczną.

 

Jak zadbać o higienę kota?

Zastanawiasz się, jak zadbać o zdrowie kota i dobrze zaopiekować się jego futerkiem? Pamiętaj o regularnym wyczesywaniu sierści. W przypadku kotów krótkowłosych taki zabieg wystarczy przeprowadzić raz w tygodniu, u długowłosych nawet raz dziennie. Konieczne jest również wycinanie kołtunów, a także kontrola stanu zdrowia kocich oczu, uszu i zębów.

 

Czasem mruczki wymagają również kąpieli - choć nie powinien być to zbyt częsty zabieg. Stosujmy go jedynie wtedy, gdy kot jest chory i sam nie jest w stanie utrzymać swojego futerka w idealnym stanie. Zaś o bezpieczeństwo kota wychodzącego zadbają środki na kleszcze i pchły.

Jak dbać o kuwetę dla kota? Jak czyścić kuwetę?

Wielu właścicieli zastanawia się, jak dbać o kuwetę, aby nie stała się źródłem zagrożenia dla naszego kociego przyjaciela. Przede wszystkim konieczne jest jej regularne opróżnianie. Jeśli pracujesz w domu, czyść kuwetę po każdym użyciu przez kota, jeśli zaś nie masz takiej możliwości, staraj się wykonywać tę czynność przynajmniej 2 razy dziennie.

 

Usuwaj odchody, a także żwirek, który już został zużyty. W razie konieczności dosyp odrobinę nowego żwirku, aby jego ilość była odpowiednia. Jednocześnie pamiętaj, aby przynajmniej raz na tydzień dokładnie umyć kuwetę i wsypać do niej nowy żwirek.

 

A na koniec: dla higieny i zdrowia Twojego kota wybieraj kuwety o większych rozmiarach, tak aby zapewnić swojemu mruczkowi komfort wynikający z korzystania z niej. Jednocześnie umieść ją w miejscu spokojnym, ale dobrze widocznym. Unikaj przestrzeni znajdujących się obok kocich misek oraz kociego posłania.

Jak dbać o higienę zdrowego kota?