Jak dobrać suchą karmę dla psa z alergią?

Alergia u psa pojawia się u czworonogów coraz częściej. Choć dotyczy wszystkich ras, badania pokazały, że najczęściej cierpią na nią duże psy, np. labradory. Karma dla psa alergika powinna być więc dobrana z największą szczególnością. Najpierw konieczna jest jednak dieta eliminacyjna.

 

Jak dobrać karmę psa z alergią? Jaki skład powinny mieć najlepsze karmy dla psa alergika?


Karma dla psa alergika - co uczula Twojego pupila?

Zanim zdecydujesz się na kupno karmy hypoalergicznej, zastanów się, co uczula Twojego czworonoga. Objawy alergii u psa mogą być bowiem różne i czasem pokrywać się z innymi chorobami. Zwróć jednak uwagę na:

•   gorszy wygląd sierści i jej nadmierne wypadanie;

•   świąd skóry;

•   biegunki i wymioty;

•   wysypki.

 

Dodatkowo alergia u psa może powodować zmiany w jego zachowaniu - czasem pojawia się nerwowość czy agresja. Warto jednak upewnić się, że to właśnie konkretny alergen wpływa na stan zdrowia Twojego psa, a nie jakaś inna jednostka chorobowa. W tym celu udaj się do weterynarza. Jeśli wykluczy on inne choroby, możesz skupić się na przeprowadzeniu diety eliminacyjnej i prowokacyjnej.

 

odpowiednie dobieranie suchej karmy dla psa

 

Karma dla psa z problemami alergicznymi a może dieta BARF?

W żywieniu psów z alergią sprawdzi się karma dla psa z problemami alergicznymi oraz dieta BARF. Pierwsze rozwiązanie jest znacznie prostsze, a ogromny wybór produktów na rynku sprawia, że dla każdego czworonoga znajdzie się karma idealna.

 

Najlepsze karmy dla psa alergika nie zawierają zbóż i są mono białkowe, tj. znajdziemy w nich tylko jedno źródło białka. Ich skład jest przejrzysty i krótszy w porównaniu z klasycznymi produktami. Takie karmy produkuje np. Brit care dla psów. Dzięki nim Twój pies dostanie wystarczającą ilość składników odżywczych w jednym posiłku bez ryzyka pojawienia się alergii. To też bardzo wygodne rozwiązanie dla zabieganych właścicieli psów.

 

Dieta BARF stosowana była częściej jeszcze kilka lat temu - gdy rynek karm hypoalergicznych nie był aż tak rozwinięty. Dzisiaj na ten sposób żywienia decydują się świadomi opiekunowie. Nie wystarczy tu bowiem jedynie eliminacja składnika uczulającego, trzeba również odpowiednio zbilansować posiłki - a to już nie jest takie proste.

 

Sucha karma dla psa z alergią - jak ją wybrać?

Na początku konieczna jest dieta eliminacyjna, gdyż testy serologiczne w przypadku psów nie są dostępne na tak szeroką skalę. Między dobrej jakości karmą a alergią nie będzie widać żadnych skutków ubocznych u psa. Warto więc wyrzucić z diety składniki, które uczulają najczęściej. Są to:

•   kurczak;

•   zboża

•   kukurydza;

•   produkty mleczne;

•   jajka;

•   wołowina

•   wieprzowina.

 

W diecie eliminacyjnej karma sucha dla psa powinna być pozbawiona tych składników. Taki sposób żywienia wdrażamy na około 2 miesiące, aby objawy alergii ustąpiły. Możemy do tego wykorzystać karmy z rodzajem białka, którego nasz pies wcześniej nie jadł. Następnie przeprowadzamy próby prowokacyjne, karmiąc psa jednym z potencjalnie uczulających składników. Objawy alergii powinny pojawić się po kilku godzinach do nawet 2 tygodni od zjedzenia uczulającego składnika.

 

W ten sposób ustalimy przyczynę uczulenia i będziemy mogli żywić psa karmami, które są tego składnika pozbawione. Pamiętajmy, że nie każda karma hypoalergiczna się sprawdzi. Kluczowe jest poznanie alergenu.

 

Dobrym sposobem w przypadku psiego uczulenia jest także korzystanie z produktów z białkiem hydrolizowanym. Sucha karma dla psa z alergią produkowana w ten sposób zawiera białko w mniejszych kawałkach, które nie jest wykrywane przez system immunologiczny i nie powoduje alergii.

 

Jak dobrać suchą karmę dla psa z alergią?