Jak zadbać o psa zimą?

Psiaki uwielbiają aktywne zabawy na śniegu. Jednak ich delikatne łapy oraz wrażliwa skóra potrzebują w tym okresie szczególnej ochrony. Karma dla psa powinna być bardziej kaloryczna, a woda częściej wymieniana. Niektórym rasom przyda się również kurtka na zimę dla psa. O co jeszcze zadbać w tym mroźnym okresie?

 


Zimowa dieta dla psa - na co zwrócić uwagę?

Podobnie jak w przypadku ludzi, zimowa dieta dla psa powinna być dostosowana do stylu życia pupila, jego aktywności czy preferencji. Zimą warto zwiększyć ilość podawanego pokarmu nawet o 30% - szczególnie w przypadku psiaków bardzo aktywnych. Psy zimą na dworze powinny otrzymywać przynajmniej jeden ciepły posiłek, najlepiej z dużą ilością mięsa. Wszystko dlatego, że w tym mroźnym okresie nasz pupil musi zużyć znacznie więcej energii na ogrzanie się w porównaniu z latem.

 

jak zadbać o psa zimą

 

Dodatkowo wybierajmy suche i mokre karmy dla psów wysokiej jakości z łatwo przyswajalnym białkiem. Pamiętajmy o stałych porach karmienia. I uważajmy, aby psa nie przekarmić. W przypadku gdy wychodzimy z czworonogiem jedynie 2 razy dziennie na spacer, nie musimy zwiększać mu kaloryczności podawanych posiłków.

 

Kluczową rolę odgrywa woda, zwłaszcza gdy nasz psiak przebywa cały czas na zewnątrz. Wymieniajmy ją nawet kilka razy dziennie, nie dopuszczając do jej zamarznięcia. Pomoże nam w tym podgrzewana miska na wodę.

Psia sierść zimą - jak o nią dbać?

Mroźne i suche powietrze negatywnie wpływa na stan skóry i sierści naszego psa. A to właśnie błyszcząca i gęsta okrywa włosowa jest jego jedyną izolacją i ochroną przed zimnem. Dlatego w tym okresie zwróćmy szczególną uwagę na wygląd sierści naszego czworonoga. Konieczne jest regularne czesanie, zapewniające psu odpowiednią wentylację, a także rzadsze kąpiele, które mogą osłabić odporność pupila. Jeśli już musimy się zdecydować na kąpiel, wybierzmy porę wieczorną, aby sierść zdążyła dobrze wyschnąć. Korzystajmy również ze specjalnych produktów natłuszczających, chroniących barierę hydrolipidową skóry.

 

Zimą przydadzą się również przysmaki dla psa wzbogacone witaminami i olejami. Zwracajmy uwagę na to, aby w składzie znalazły się witamina A, D i E, a także cynk i biotyna.

 

Psiaki z krótką sierścią oraz te pozbawione sierści, takie jak chiński grzywacz, wymagają szczególnej ochrony. Zimowa kurtka dla psa zapewni Twojemu pupilowi ochronę i pomoże mu przetrwać zimę i spacery na mrozie. Nasz sklep zoologiczny posiada szeroką ofertę ubranek dla wszystkich czworonogów, od kurtek, po sweterki i na kamizelkach kończąc.

Jak dbać o łapy psa zimą?

My mamy buty, ale psiaki cały rok chodzą boso. Mają delikatne opuszki, które łatwo ulegają podrażnieniom. Dlatego o wszystkie psie łapki należy odpowiednio zadbać. Zimą pomiędzy opuszkami będzie gromadził się śnieg i lód, a rozsypana sól może wywoływać stany zapalne, a nawet niewielkie, ale trudno gojące się rany. Przyda się więc profesjonalny preparat natłuszczający. Warto szukać w składzie:

•   lanoliny;

•   wazeliny;

•   oliwki.

 

Przed spacerem smarujemy łapki preparatem. W tym czasie unikajmy również miejsc obficie posypanych solą. A po spacerze obmyjmy psu łapy pod letnią wodą i oczyśćmy z zanieczyszczeń, aby nie wywołały one podrażnień.

Ubranka dla psów na zimę

Niektórzy właściciele uważają, że ubranka dla psa to przesada. To podejście sprawdzi się jednak tylko w przypadku ras przyzwyczajonych do zimna, jak np. husky. Małe psiaki, z krótką sierścią lub zupełnie jej pozbawione potrzebują dodatkowej ochrony. Przyda się więc kamizelka dla psa na zimę oraz modna, wodoodporna kurtka.

 

Wyjątkową popularnością cieszy się kurtka dla yorka. Ale inne małe rasy również lepiej poczują się w ubranku. Trzeba tylko je do tego odpowiednio przygotować. Kurtka dla psa zimowa najlepiej sprawdzi się dla ras, takich jak:

•   ratlerek;

•   chiński grzywacz;

•   maltańczyk;

•   jamnik;

•   shih-tzu;

•   mops.

 

Warto pamiętać, że nie tylko małe psy potrzebują takiej ochrony. Zimowa kurtka przyda się również większym rasom z krótszą sierścią, takim jak np. dobermany czy dalmatyńczyki.

 

 

 

 

 

 

Jak zadbać o psa zimą?