Sierść kota - jak należy o nią dbać?

Koty to zwierzaki, które z reguły same dbają o swoje futerko. W końcu na zabiegach pielęgnacyjnych spędzają prawie 1/3 swojego życia. Czasem trzeba im jednak pomóc, zwłaszcza gdy jesteśmy właścicielami mruczka z długą sierścią. W jaki sposób to zrobić? Jak często czesać kota, aby jego sierść była zdrowa i lśniąca? I co będzie lepsze - szczotka czy grzebień dla kota?

Jak często czesać kota?


Jak często czesać kota?

Częstotliwość pielęgnacji zależy od rodzaju i długości kociej okrywy włosowej. Niektóre kociaki wymagają szczotkowania codziennie, dla innych wystarczającym zabiegiem będzie czesanie raz w tygodniu. Jeśli nie wiesz, jak często czesać kota, zwróć uwagę na ilość wypadającej sierści. Regularna pielęgnacja pozwala ograniczyć linienie nawet o 99%.

 

Warto wiedzieć, że szczotkowanie wpływa nie tylko na wygląd kocich włosów. Ma ogromny wpływ również na zdrowie zwierzaka. Skóra kota potrzebuje bowiem odpowiedniej wentylacji, a ta zapewniona jest tylko wtedy, gdy martwe włosy są na bieżąco usuwane. Do tego przyda Ci się szczotka do wyczesywania kota, a także grzebień i zgrzebło.

 

Regularne wyczesywanie sierści:

•   poprawia jakość okrywy włosowej u kota, nabłyszcza ją i sprawia, że staje się miękka;

•   wpływa korzystnie na ukrwienie skóry;

•   ogranicza linienie u kota;

•   niweluje ryzyko powstania zakłaczenia u kota.

 

Czesząc kota, pamiętajmy jednak, aby robić to zgodnie z kierunkiem wzrostu sierści.

salonik-dla-pupila malykot

Grzebień czy szczotka do czesania kota - co wybrać?

Produkty do pielęgnacji należy dobrać do naszego kota. Czego używać do czesania w zależności od struktury kociej sierści? Do wyboru mamy:

•   szczotki dla kotów;

•   zgrzebła i furminatory do usuwania martwej sierści;

•   grzebienie do sierści kota;

•   rękawice dla kotów krótkowłosych.

 

Szczotka do czesania kota z metalowymi zębami sprawdzi się w przypadku ras długowłosych, takich jak Maine Coon czy kot norweski leśny. Pomoże nam pozbyć się martwych włosów, a także rozplącze kołtuny. Będzie również świetnym sposobem na poprawę krążenia u kota.

 

Szczotka do czesania kota wykonana z naturalnego lub sztucznego włosia oraz klasyczna rękawica przydadzą się natomiast dla ras krótkowłosych, np. kot rosyjski niebieski, europejski czy szkocki. Przy ich pomocy nie tylko usuniemy podszerstek, ale także nabłyszczymy sierść.

Jak czesać kota krótkowłosego?

Kot krótkowłosy nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Sierść należy czesać raz w tygodniu, czasem częściej - zwłaszcza w okresach linienia. Przydadzą się tutaj szczotki dla kotów z naturalnego włosia, gumowe rękawice do masażu i wyłapywania martwej sierści, a także furminator.

Jak czesać kota długowłosego?

Koty długowłose potrzebują sporej pomocy właściciela w pielęgnacji. Tak długa okrywa włosowa nie jest bowiem u nich naturalna. Szczotki do sierści kota długowłosego pomogą rozczesać sierść, aby wyglądała na błyszczącą. Jednak samo szczotkowanie będzie niewystarczające.

 

Na długiej sierści często tworzą się kołtuny. W ich usunięciu pomagają grzebienie dla kotów długowłosych, a także filcaki, dzięki którym kołtuny możemy po prostu wyciąć. Warto także delikatnie przeczesać kocią sierść palcami lub skorzystać z odżywek ułatwiających rozczesywanie włosów.

 

Sierść kota - jak należy o nią dbać?