Wpływ karmy na zachowanie naszego czworonoga

Odpowiednio zbilansowana dieta wpływa korzystnie na zdrowie, kondycję i wygląd Twojego pupila - i wie to każdy właściciel. Ale czy mokra lub sucha karma dla psa może wpłynąć również na jego zachowanie? Okazuje się, że tak. W końcu: „jesteś tym, co jesz”. Sprawdźmy, jakie problemy może wywołać nieprawidłowe żywienie czworonogów i jak tego uniknąć.

 

Problemy w zachowaniu psa mogą wynikać z:

•   nieprawidłowo zbilansowanej diety;

•   za mało lub za bardzo kalorycznych posiłków;

•   zbyt dużej ilości węglowodanów w diecie;

•   dokarmiania psa pomiędzy posiłkami.

 


Sucha karma dla psa a psia nadpobudliwość

Każda mokra lub sucha karma dla psa musi być dostosowana do jego potrzeb, preferencji czy aktualnego stanu zdrowia. Coraz więcej mówi się o jak największym udziale białka w psiej diecie. I tak, psy to głównie zwierzęta mięsożerne, ale nie powinny żywić się tylko mięsem. Zachowanie psa może więc pogorszyć się, jeśli zaczniemy stosować karmy wysoko-białkowe w przypadku czworonogów o umiarkowanej aktywności.

 

Dzięki takiej karmie pies uzyskuje dodatkową dawkę energii. Jeśli jej nie spożytkuje, stanie się agresywny i nadpobudliwy. Może zacząć podgryzać meble i po prostu dewastować dom. Rozwiązaniem jest więc ograniczenie białka w tym przypadku.

 

Podobne zachowania zobaczymy również u czworonogów, którym nie dostarczamy wystarczającej ilości pożywienia - zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym. Głodny pies, pozbawiony w diecie najważniejszych składników odżywczych, stanie się nerwowy. Może nawet zjadać odchody czy ziemię.

 

Myśląc o psiej nadpobudliwości warto wspomnieć również o karmach przemysłowych. Suche karmy z dużą ilością wypełniaczy i sztucznych dodatków powodują u psa dyskomfort i brak koncentracji. Czasem pojawiają się również nagłe skoki energii, spowodowane zbyt dużą ilością węglowodanów w psiej diecie oraz kukurydzy, która powoduje wydzielanie się dopaminy.

 

 

zachowanie psa a karma

 

Karma dla psa sucha a apatia u psa

Agresywny pies to często pies lękliwy. Jego nerwowe zachowanie zwykle wynika ze strachu, np. o brak pożywienia czy jego niewystarczającą ilość. Karma dla psa sucha, która nie będzie spełniać podstawowych psich potrzeb, z pewnością wpłynie na psie zachowanie. Oprócz agresji - w zależności od konkretnej psiej osobowości - może pojawić się smutek i apatia. To sygnały, że nieprawidłowo żywimy naszego pupila.

 

Suchą karmę warto podawać regularnie i dostosować ją do potrzeb pupila. Uboga dieta przyczynia się bowiem do obniżenia psiej koncentracji, wrażliwości na dźwięki czy nadmiernego szczekania. Warto zwrócić uwagę również na obecność tryptofanu, aminokwasu odpowiedzialnego za produkcję serotoniny i melatoniny. Znajduje się on w mięsie, a jego niedobór wpływa na apatyczne zachowanie u zwierzaka i powoduje niespokojny sen.

 

Wysokiej jakości suche karmy - jak je wybrać?

Suche karmy powinny być przede wszystkim przygotowane z najwyższej jakości składników. Kluczowy jest odpowiedni stosunek białek do tłuszczy i węglowodanów, a także odpowiednia ilość substancji odżywczych. Czasem dobrze jest skonsultować się z weterynarzem i zrobić badania, aby sprawdzić, czy prawidłowo odżywiamy naszego psa.

 

Jednym z wyborów, po których będziesz spać spokojnie - Ty i Twój pies - jest Lifestyle dog karma. To produkt z naturalnymi przeciwutleniaczami, bez zbóż i z wysokiej jakości mięsem w składzie na pierwszym miejscu. Dzięki niemu masz pewność, że serwujesz swojemu psu to, co najlepsze.

 

Wpływ karmy na zachowanie naszego czworonoga